Ciemna Jesień - typ południowy i gorący

No i zima się skończyła, w sumie to już dawno temu. W czasie gdy natura szykuje się do wiosny, my - w temacie typów kolorystycznych - przechodzimy do jesieni, co dziś rozpocznę od krótkiego omówienia Ciemnej Jesieni. Tym samym z typów czystych i wyrazistych będziemy przechodzić do typów zgaszonych i stonowanych, choć akurat Głęboka Jesień najmniej tej cechy w sobie ma.

Ciemna Jesień, podobnie jak Ciemna Zima, to typ południowy, ale to co Południową Jesień odróżnia od Południowej Zimy to jej wyraźne ciepło. Typ ten to typ dość wyrazisty, ale nie kontrastowy, czyli włosy, oczy i karnacja mają podobną intensywność, co najczęściej przybiera postać ciemnego brązu. Toteż stylizacje Głębokiej Jesieni powinny być wyraziste, nasycone, lecz nie kontrastowe i do tego ciepłe. Jako że jesienie to typy ciemne, należy unikać jasnych kolorów, jak np. cytrynowa żółć, a także należy zapomnieć o pastelach.
W przypadku Ciemnej Jesieni biel się nie sprawdzi, miast tego z powodzeniem można stosować kolory kremowe i beżowe.
Czerń nie powinna szkodzić, ale myślę że warto uzupełniać ją kolorowymi akcentami w postaci dodatków lub zastępować ciemnymi brązami.
W przypadku brązów nie sprawdzą się te pół-jasne i pół-nasycone tj. karmel, toffi, orzech.
Jeśli chodzi o pomarańczowy: dynia, terakota, mandarynka - sprawdzą się idealnie, należy unikać tych zbyt jasnych i jaskrawych odcieni.
Z żółciami też należy uważać, sprawdzą się te nieco przygaszone jak: musztarda, bursztyn, złocisty.
Jak czerwienie, to te intensywne - karminowy, odcień chilli czy ognista czerwień, taka jak Fiesta od Pantone, polecana na ten sezon.
Ciemna Jesień największą swobodę ma wśród fioletów: winogrono, oberżyna, jagoda, śliwka - jak owocowo i soczyście!
Podobnie jest z kolorem zielonym, ważne aby odcienie nie były za jasne - oliwka, szmaragd, sosnowa/leśna zieleń, butelkowa i morska zieleń, ciemna limonka.
Z niebieskiego można sobie pozwolić na nieco jaśniejszy granat czy chiński niebieski, ale z tą barwą naprawdę trzeba uważać, bo granica między dobrym a złym odcieniem jest cienka.
Najmniejszy wybór jest spośród różów, najlepiej sprawdzą się ciepłe odcienie, np. łososiowy.

Spójrzcie na te Panie powyżej, od razu robi się cieplej!

PS. W przypadku przykładów typów kolorystycznych wśród osób znanych raczej proszę sugerować się konkretnym zdjęciem, gdyż w niektórych przypadkach toczą się poważne spory o przynależność danej gwiazdy do konkretnego typu, co np. dotyczy przepięknej Angeliny Jolie Pit czy Katie Holmes. Staram się wybierać przykłady jak najbardziej oczywiste, choć czasami naprawdę jest z tym trudno.

Pozdrawiam,


Komentarze