Jaki kolor szminki wybrać?

Jakiś czas temu udało Nam się przebrnąć przez temat analizy kolorystycznej, toteż warto by było coś z tą wiedzą zrobić. Z poszczególnych charakterystyk wiemy, po jakie kolory ubrań sięgać i jak je łączyć, aby wyglądać pięknie i radośnie, ale sama analiza kolorystyczna sięga dalej niż garderoba, jej zasady dotyczą także makijażu. Mocna czerwona szminka chyba nigdy nie wyjdzie z mody, od paru lat modne są także fiolety, lecz niestety nie każdemu będzie pasować krwista czerwień czy intensywna purpura, więc właśnie, po jaki odcień sięgnąć? Znając swój typ kolorystyczny, z łatwością można się tego dowiedzieć.

                                                     1. Wiosna                                                    


Jasna Wiosna
Jasnej Wiośnie pasują kolory ciepłe, jasne oraz nasycone. Takie kryteria spełniają brzoskwiniowe, łososiowe czy koralowe odcienie różu. Dobrze będą wyglądać delikatne ciepłe brązy; z czerwieni najlepiej sięgać po te  stonowane, ale wciąż żywe, wpadające w oranż. Dzięki "więzom krwi" z chłodnym Jasnym Latem można sobie pozwolić na chłodniejszy blady róż, czy róż wpadający w fiolet. Ważne, aby kolory były delikatne, bo takie są Jasne Wiosny. Z mocniejszych barw powinna sprawdzić się czerwień w odcieniu flamenco (taka intensywna, ale nie krzycząca, i tak, sama wymyśliłam tę nazwę); ciemnawy brąz też nie powinien szkodzić, podobnie jak intensywny, mocny, ale ciepły róż.

Ciepła Wiosna
Jak wspominałam we wstępie, intensywna czerwień na ustach jest równie klasyczna, co garderobiana czerń. Pod tym względem Ciepłe Wiosny to prawdziwe szczęściary, mogą wybierać między szerokim spektrum odcieni czerwieni - od pomarańczowych, przez intensywne krwiste, kończąc na bordo. Oprócz tego mogą sięgać po koralowe jak i - nieco chłodniejsze - intensywne odcienie różu oraz ciepłe odcienie fioletu. Jako że są to typy wyjątkowo ciepłe, nie ma przeszkód co do stosowania odcieni pomarańczowych i brązowych - oczywiście ważne, aby nie były za ciemne, bo to wciąż delikatne wiosny.

Czysta Wiosna
Czyste Wiosny to także szczęściary, ale nie tylko ze względu na duży wybór w czerwieniach, a głównie ze względu na możliwość wyboru kolorów z każdej "rodziny". Typy te mogą pozwolić sobie czy to na delikatne odcienie nude, brzoskwiniowe, koralowe, łososiowe etc., czy to na intensywne czerwienie i brązy, czy to na intensywne i chłodniejsze róże i fiolety. Czyste Wiosny to typy wyraziste, zatem towarzystwo intensywnych kolorów im nie szkodzi.

                                                       2. Zima                                                       


Czysta Zima
Czyste Zimy to typy przede wszystkim chłodne i wyraziste, dlatego też mają one ogromny wybór wśród róży i fioletów - od jasnych pudrowych, przez intensywne "fuksjowe", aż po ciemne wyraziste fiolety, a ze względu na swoje powinowactwo z Czystą Wiosną, mają również dostęp do intensywnych odcieni czerwieni. Nie sprawdzą się odcienie oranżu, ani nic co jest zbyt żółte, z cieplejszych kolorów można stosować koralowe róże. 

Chłodna Zima
Chłodne Zimy - wszystko co chłodne, jest Wasze! Choć zgaszone, szarawe odcienie nie są polecane, w tym przypadku nasycenie ma nieco mniejsze znaczenie. Zatem prawie wszystkie róże i fiolety na Waszych ustach będą prezentować się przepięknie. Po czerwienie też możecie sięgać, ważne aby nie były za ciepłe. 

Głęboka Zima
Głębokie Zimy to typy chłodne, ale określane są jako "południowe", zatem oprócz nieco okrojonej, ale wciąż szerokiej polecanej gamy kolorystycznej wśród chłodnych odcieni różowych i fioletowych, zyskujecie dostęp do intensywnych i dość ciepłych odcieni czerwonych oraz brązowych. Nie musicie się bać odcieni intensywnych i ciemnych, gdyż wasza uroda poradzi sobie z nimi znakomicie, natomiast trzeba uważać z delikatnymi barwami, np. na te typu nude, gdyż w takich kolorach wasze usta mogą "zniknąć".


                                                      3. Jesień                                                    


Głęboka Jesień
Głębokie Jesienie, Ciemne Jesienie czy też Południowe Jesienie to typy ciepłe, wyraziste i dość intensywne, toteż takie kolory mogą stosować w make-up'ie. Jeśli chodzi o same szminki, to ze względu na swoją gorącą naturę mogą sięgać po wiele odcieni czerwieni - zaczynając od tych delikatnych, pomidorowych, poprzez te ogniste i kończąc na krwistych. Jako jedne z niewielu dobrze będą wyglądać w odcieniach oranżu. Jeśli chodzi o róże to tu mają najmniejszy wybór, sprawdzą się odcienie koralowe i brzoskwiniowe, te kolory będą też odpowiednie w sytuacjach wymagających czegoś delikatniejszego. Duży wybór mają w brązach, szczególnie tych ciemnych, na pograniczu z czerwienią. Z modnych fioletów z powodzeniem można stosować odcienie ciepłe i intensywne.

Ciepła Jesień
Ciepła Jesień jest takim małym kompromisem między głęboką jesienią a zgaszoną jesienią. Z tej pierwszej Ciepła Jesień ma prawo dostępu do odcieni pomarańczowych; intensywnych, ciepłych czerwieni; ciemnych brązów z domieszką czerwieni oraz niektórych fioletów. Z tej drugiej Ciepłe Jesienie mają większy wybór w różach - odcienie koralowe, brzoskwiniowe, ciepłe odcienie nude będą dobrze wyglądać.
Z powodzeniem mogą sięgać po nieco delikatniejsze - np. karmelowe - brązy.

Zgaszona Jesień
Zgaszona Jesień to typ na pograniczu jesiennego ciepła i letniego chłodu, zatem w polecanej gamie kolorystyczne znajdują się barwy ciepłe jak i te chłodniejsze, choć jeszcze nie zimne, a ze względu na swoją zgaszoną naturą powinny to być kolory delikatne, choć nie wyłącznie. Gdy potrzeba czegoś intensywniejszego z powodzeniem można sięgać po różne odcienie wina - marsala, bordo (od bordeux) czy burgund, w tej roli sprawdzą się także nieco wyrazistsze odcienie brązu, np. czekolada. Jeśli chodzi o czerwień, to należy sięgać właśnie po coś w okolicach bordowego, czyli ciemnawa czerwień z domieszką brązu. Natomiast w przypadku delikatnych kolorów Zgaszone Jesienie mają znacznie większy wybór - odcienie brzoskwiniowe, łososiowe, koralowe, morelowe, beżowe, kremowe, wszelkie nude'y są tu dostępne, ważne aby nie były zbyt chłodne, jak np. blady liliowy róż.



                                                     4. Lato                                                           


Zgaszone Lato
Zgaszone Lata, podobnie jak pokrewne jesienie, są typami delikatnymi, które najczęściej charakteryzuje widoczna na tle innych typów szarość, zatem kolory z domieszką ów szarością będą polecane temu typowi kolorystycznemu, co można dostrzec na poniższym zestawieniu. Zatem w tym przypadku z dużym powodzenie można stosować przeróżne delikatne odcienie typu nude, ale głównie pozostające w chłodnej tonacji, np. blade róże, ale też niektóre cieplejsze, np. koralowe. Z fioletów - raczej te delikatne i szarawe, np. lawendowy. Tak jak u Zgaszonych Jesieni jako mocniejszy akcent można stosować odcienie wina, np. marsala. Z czerwieni korzystny powinien być delikatny odcień pomidorowy, czy delikatny ceglasty. 

Chłodne Lato
Chłodne Lata przede wszystkim są chłodne i stonowane, ale już nie tak przytłumione jak Zgaszone Lata. Przełożenie tych cech na kolorystykę wygląda tak, że typy te głównie powinny sięgać po chłodne róże i fiolety, podobnie jak Chłodne Zimy, z tym wyjątkiem, że ograniczone są tylko do odcieni stonowanych i niektórych intensywniejszych (np. fuksja). Zła wiadomość jest taka, że popularna klasyczna czerwień nie jest polecana, w zamian z powodzeniem można stosować mocne róże, np. ciemna malina, czy ewentualnie chłodną czerwień, np. rubin. 


Jasne Lato
Jasne Lata, podobnie jak Jasne Wiosny, są delikatne, ale w przeciwieństwie do nich są wyraźnie chłodne. Wszelkie blade, pudrowe czy cukierkowe róże i fiolety dodadzą im uroku, ale cieplejsze odcienie koralowe, brzoskwiniowe czy beż także będą korzystne. Ponadto - mimo swej łagodności - uroda tego typu kolorystycznego dobrze zniesie towarzystwo wyraźnej czerwieni (która podkreśli tęczówkę oka) czy intensywniejszego fioletu, ale z tymi trzeba uważać, aby nie sięgnąć po zbyt ciepły odcień.

Dopasowanie szminki pod typ kolorystyczny to podstawowa, ale nie jedyna istotna kwestia. Inne które mają wpływ to grubość ust oraz kolor zębów. Według różnych poradników osoby o wąskich ustach powinny odpuścić sobie wyraziste, ciemne kolory, gdyż tylko pogłębią ten efekt. Natomiast posiadaczki żółtych zębów powinny unikać mocno widocznych żółtych i pomarańczowych tonów w pomadkach i w miarę możliwości sięgać po odcienie chłodne.

Na koniec trochę o tym po co to wszystko, bo zapewne niejedna z Was zadaje sobie to pytanie. Jaki jest cel tych zasad i dlaczego miałybyśmy się do nich stosować!?
Kiedyś jakiś mądry - a może niekoniecznie - człowiek (dokładnie Johannes Itten) zauważył, że ludzie rodzą się z pewną ustaloną i charakterystyczną dla nich kolorystyką, którą można podzielić na określone grupy, tak powstały palety barw dla 4 pór roku. Zauważono, że - w zależności od przynależności do odpowiedniej grupy - jedne odcienie będą dla nas korzystne i będą nas upiększać, a inne odwrotnie - oszpecać. To też jest powodem, dla którego warto spróbować się sklasyfikować - aby wiedzieć, które odcienie są dla nas korzystne, a które nie. W przypadku szminek nieodpowiedni kolor po prostu będzie się rzucał w oczy i wzbudzał w ludziach, którzy będą na nas patrzyli pewien dyskomfort i poczucie, że "coś tu nie gra", natomiast odpowiedni odcień będzie współgrał z naszą naturalną kolorystyką, przez co też będzie dawał wrażenie idealnej harmonii, a odbiór naszej buzi będzie przyjemny.
ALE tego typu poradniki są kierowane do osób, które nie wiedzą i nie potrafią określić jakie kolory są dla nich korzystne, bo są ludzie na świecie, którzy widzą w czym jest im dobrze i potrafią dobrać odpowiedni kolor. Tacy ludzie to ogromni szczęściarze i żaden poradnik nie da tego, co oni mają, dlaczego? Ano dlatego, bo każdy z nas posiada indywidualne, swoiste, charakterystyczne tylko dla nas zestawienie kolorystyczne, co oznacza, że często - a może zazwyczaj - żaden typ nie pasuje do nas w pełni: korzystne dla nas są kolory, które takie być nie powinny i niekorzystne są te, które powinny. Z analizą kolorystyczną jest jak z każdą próbą kategoryzowania ludzi - nie ma w pełni zastosowania i często się nie sprawdza, ludzie są podobni, ale każdy jest inny. Zatem słowem zakończenia - ufajmy swoim oczom i nie rezygnujmy z kolorów, które lubimy i nie zmuszajmy się do tych, których nie lubimy, a zasady analizy kolorystycznej lepiej stosować jako wskazówki.

Pozdrawiam,

Komentarze